Alkohol za volantom - Ako sa brániť pri pozitívnej dychovej skúške

Na úvod tohto článku považujeme za nutne poznamenať, že alkohol za volant určite nepatrí. Jazda pod vplyvom alkoholu ohrozuje nielen samotného vodiča motorového vozidla, ale ostatných účastníkovi cestnej premávky. Napriek tomu, že alkohol za volantom ohrozuje bezpečnej osôb sa často stretávame s tým, že vodiči jazdia pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok. Avšak v praxi sa môže stať, že vodič môže mať pozitívnu tzv. dychovú skúšku aj ak pred jazdou nepožíval alkoholické nápoje. Pozitívny test na alkohol krvi môže vyplývať z nepresne kalibrovaného prístroja alebo minimálneho zostatkového alkoholu v krvi. Preto by mali vodiči poznať svoje práva, ktorými sa môžu brániť v prípade pozitívneho testu na alkohol v krvi. 

V tomto článku vám poskytneme možnosti, ktorými sa môžete brániť v prípade pozitivnej dychovej skúšky na alkohol v krvi a pohľad na možné uloženie sankcie.

Aká je tolerancia alkoholu za volantom? 

Na Slovensku platí nulová tolerancia alkoholu za volantom. Podľa zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke vodič nesmie viesť vozidlo v takom čase po požití alkoholu alebo inej návykovej látky, keď sa alkohol alebo iná návyková látka ešte môžu nachádzať. Z uvedeného ustanovenia zákona o cestnej premávke vyplýva, že akákoľvek množstvo nameraného alkoholu v krvi sa považuje za priestupok.

Avšak z praxe napriek nulovej tolarancii vieme, že menšie množstvo nameraného alkoholu v dychu je tolerované. Za tolerované množstvo sa považuje nameraná hodnota v dychu do 14mg/l. Treba, ale upriamiť pozornosť na to, že táto tolerancia nevyplýva zo svojvôle príslušníkov policajného zboru, ale zo skutočnosti, že používaný prístroj na meranie hladiny alkoholu môže mať určitú odchýlku.

Sankcie za vedenie motorového vozidla pod vplyvom alkoholu

Uloženie sankcie za vedenie motorového vozidlá sa odvíja od množstva nameraného alkoholu v krvi. Podľa nameraných hodnôt môže ísť o priestupok alebo trestný čin ohrozovania pod vplyvom návykovej látky.

Priestupok

Ak nameraná hodnota alkoholu v krvi nepresiahne 1 promile bude sa toto konanie považovať za priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Za tento priestupok Vám môže byť uložená pokuta vo výške od 150 do 300 Eur a zákaz činnosti až na 5 rokov. 

Trestný čin ohrozovania pod vplyvom návykovej látky

Podľa § 289 ods. 1 Trestného činu sa dopustí trestného činu ohrozovania pod vplyvom návykovej látky: "Kto vykonáva v stave vylučujúcom spôsobilosť, ktorý si privodil vplyvom návykovej látky, zamestnanie alebo inú činnosť, pri ktorých by mohol ohroziť život alebo zdravie ľudí alebo spôsobiť značnú škodu na majetku, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.

Rozhodovacia prax v súčasnosti ustálila, že za stav vylučujúci spôsobilosť sa považuje, ak je nameraná hodnota alkoholu v krvi aspoň jedno promile teda približne 0,48 mg/l.

Aké sú možnosti bránenia pri pozitívnej dychovej skúške? Aké sú možnosti bránenia pri pozitívnej dychovej skúške? 

Ak pri policajnej kontrole nafúkate je dôležité nepanikáriť a nerobiť unáhlené kroky, ale zvážiť právne možnosti, ktoré by mohli zlepšiť vašu situáciu. V tejto časti článku vám uvedieme niektoré možnosti, ktoré môžete využiť v rámci právnej obrany.

Overenie správnosti postupu pri dychovej skúške na prítomnosť alkoholu v krvi

Samotné vykonanie testu na prítomnosť alkoholu v krvi musí byt urobená v súlade s právnymi predpismi. Ak máte pochybnosť, či bola dychová skúška vykonaná napr. vykoná meracím prístrojom s platnou certifikáciou alebo neboli dodržané odstupy medzi jednotlivý meraniami) môžete toto použiť v rámci argumentácie, či už v správnom alebo trestnom konaní.

Požiadanie o vykonanie krvného na zistenie hladiny alkoholu v krvi

Ak ste si vedomí, že ste pred jazdou nepožívali žiadne omamné látky je vašim pravom požiadať o krvný test. Výsledky krvného sú presnejšie ako meranie alkoholu z dychu a toto vyšetrenie môže vyvrátiť výsledok vykonanej dychovej skúšky.

Procesné spochybnenie získaných dôkazov 

Spochybnenie výsledkov dychovej skúšky na alkohol je možné prostredníctvom námietok, ktoré môžu viesť k zníženiu hodnovernosti získaných dôkazov alebo úplnému vylúčeniu týchto dôkazov v trestnom alebo priestupkovom konaní. Kľúčové je, či boli dodržané všetky zákonom stanovené postupy pri vykonávaní dychovej skúšky. Medzi najčastejšie argumenty patria technické chyby prístroja, certifikáciu po dátume platnosti, nedodržanie predpísaného postupu pri meraní, ako aj časová medzera medzi meraniami, ktorá môže ovplyvniť presnosť výsledku. Rovnako môžete argumentovať v rámci trestného alebo priestupkového konania oprávnenosťou vykonania dychovej skúšky, či boli dané dôvody zastavanie vozidla ak nebola v tom čase nariadená preventívna akcia na zisťovanie prítomnosti alkoholu v krvi.

Ako vám môže pomôcť advokát v prípade pozitívnej dychovej skúšky?

Spochybnenie dôkazov z dychovej skúšky vyžaduje odborné právne znalosti a skúsenosti s procesnými postupmi. Advokát vám môže pomôcť preskúmať zákonnosť vykonanej skúšky, identifikovať prípadné procesné chyby a účinne argumentovať pred súdom alebo správny orgánom, aby bol dôkaz z dychovej skúšky vylúčený. S odbornou pomocou advokáta máte väčšiu šancu na spravodlivé posúdenie vášho prípadu, čo môže viesť k zníženiu trestu alebo dokonca k zastaveniu konania.

Ak čelíte trestnému alebo priestupkovému konaniu v dôsledku pozitívnej dychovej skúšky na alkohol, radi vám pomôžeme! Ak bude potrebné, pomôžeme vám nielen s procesným spochybnením výsledkov dychovej skúšky, ale aj s obhajobou vašich práv v celom trestnom alebo priestupkovom konaní.

Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať e-mailom na adrese miklosko@miklosko.eu alebo telefonicky na čísle 0911 357 646. Tiež viac o službe nájdete tu: Obhajoba obvineného v trestnom konaní.

Vytvorené v BigWay
crossmenuchevron-down