Právoplatným rozhodnutím, ktorým súd rozviedol manželstvo zaniká zo zákona aj bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM) a je potrebné ho vysporiadať. Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov tvorí všetok spoločný majetok, ktorý bývalí manželia nadobudli počas trvania svojho manželstva s výnimkou vecí, ktoré nadobudol jeden z manželov dedičstvom alebo darom a veci ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania. Ak potrebujete vysporiadať bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, neváhajte nás kontaktovať.
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v zmysle § 149 ods. 4 Občianskeho zákonníka je potrebné vysporiadať dohodou alebo podať návrh na súd do troch rokov od zániku manželstva. Ak nebolo BSM vysporiadané alebo podaný návrh v uvedenej lehota platí, že hnuteľné veci
Podľa § 143 Občianskeho zákonníka je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.
Nie, zdedený majetok je vo vašom výlučnom vlastníctve a v prípade rozvodu nebude predmetu vysporiadania BSM.
Počas trvania manželstva je možné zrušiť BSM len návrhom podaným podľa § 148A Občianskeho zákonníka v zmysle ktorého súd súd na návrh zruší bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v prípade, že jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Návrh môže podať ten z manželov, ktorý nezískal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Pokiaľ toto oprávnenie majú obaja manželia, môže návrh podať ktorýkoľvek z nich. Ďalším dôvodom pre zrušenie BSM môže byť najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom.