Rozvodové konanie vždy začína podaním návrhu na rozvod manželstva na súd. Oprávneným na podanie návrhu na rozvod manželstva je jeden z manželov, ktorý môže podať ktorýkoľvek z manželov. Na podanie na samotného návrhu na rozvod manželstva nie je potrebný súhlas druhého z manželov a nie je potreba podpísania tzv. rozvodových papierov a zároveň platí, že manželia sa na rozvode manželstva nemôžu dohodnúť a podať spoločný návrh na súd.
Ako už bolo uvedené konanie o rozvode manželstva na súde možno začať len podaním návrhu jedného z manželov. Samotný návrh na rozvod musí podľa Civilného mimosporového poriadku obsahovať kto ho robí, ktorému súdu je určený, označenie účastníkov konania, pravdivé a úplné opísanie rozhodujúcich skutočností na základe, ktorých navrhujete manželstvo rozviesť, označenie dôkazov a záverečný návrh na rozhodnutie.
Aby súd manželstvo rozviedol čo najskôr je potrebné už v samotnom návrhu na rozvod manželstva uviesť konkrétne okolnosti z ktorých bude vyplývať, že vzťahy medzi manželmi sú vážne a trvalo rozvrátené a manželstvo naďalej nemôže plniť svoj účel. Okrem uvedeného je prospešné uviesť aj samotné príčiny, ktoré viedli k rozvratu vzťahov medzi manželmi. Nakoľko súd má v konaní o rozvode manželstva povinnosti skúmať príčiny rozvratu manželstva, ich uvedením v samotnom návrhu zrýchlite priebeh konania a zvýšite pravdepodobnosť rozvodu manželstva už na prvom pojednávaní.
V prípade ak podávate návrh na rozvod manželstva z ktorého nepochádzajú maloleté detí postačuje predložiť sobášny list a potvrdenie o poslednom spoločnom bydlisku manželov. Ak z manželstva pochádzajú maloleté deti je potrebné k návrhu na rozvod manželstva priložiť aj rodné listy maloletých detí. Pre určenie vyživovacej povinnosti je potrebné predložiť doklady preukazujúce príjmy rodičov a výdavky vynaložené na maloleté deti a na život. Takýmto dokladmi môžu byť napríklad výplatná páska, pracovná zmluva, príjmové doklady o výdavkoch, doklady o úhradách spojených s bývaním a podobne.
Koľko bude stáť rozvod manželstva záleží od viacerých okolnosti, a to najmä, či sa v konaní necháte zastúpiť advokátom. Samotná výška odmeny advokáta sa presne nedá určiť. Každý právny zástupca má vlastný cenník, ktorý v rozvodom konaní býva vo väčšina prípadov stanovený podľa hodinovej sadzby. Návrh na rozvod manželstva je v súčasnosti spoplatnený súdnym poplatkom vo výške 100 eur a v prípade podania elektronicky je výška súdneho poplatku v polovičnej výške, teda v sume 50 Eur.
V zmysle § 92 Civilného mimosporového poriadku je na konanie o rozvod manželstva miestne príslušný súd, v ktorého obvode mali manželia posledné spoločné bydlisko, ak v obvode tohto súdu má bydlisko aspoň jeden z nich. Inak je miestne príslušný všeobecný súd toho manžela, ktorý návrh nepodal. Ak takto príslušnosť súdu nemožno určiť, je príslušný všeobecný súd navrhovateľa. Napríklad ak posledné spoločné bydlisko manželov bolo v Banskej Bystrici, jeden z manželov odišiel bývať do Bratislavy a druhý z manželov ostal žiť v Banskej Bystrici, bude príslušným na konanie Okresný súd Banská Bystrica. Ak by, ale odišiel bývať do Zvolena bol by príslušný súd podľa bydliska toho z manželov, ktorý nepodal návrh na rozvod manželstva.
Po splnení poplatkovej povinnosti súd preskúma, či návrh na rozvod manželstva spĺňa náležitosti v zmysle Civilného mimosporového poriadku a následne zašla návrh na rozvod manželstva na vyjadrenie druhému manželovi a určí mu lehotu na vyjadrenie. Po vyjadrení druhého manžela súd zašle jeho vyjadrenie navrhovateľovi na vyjadrenie a prípadne už rovno vytýči termín pojednávania.
Na samotnom súdnom pojednávaní bude súd prostredníctvo výsluchu účastníkov zisťovať príčiny, ktoré viedli k rozvratu vzťahov medzi manželmi. Ak súd zistí, že vzťahy medzi manželmi sú vážne narušené a trvalo rozvrátené, pričom manželstvo nemôže naďalej plniť svoju spoločenskú funkciu a od manželov nemožno očakávať obnovenie manželského spolužitia, manželstvo rozvedie.
S rozvodom manželstva je určitým spôsobom aj spojené následne vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). Preto v rámci tohto článku spomenieme okrajovo aj postup vyporiadania spoločného majetku manželov.
Podľa § 143 Občianskeho zákonníka v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.
Po právoplatnom rozhodnutí súdu o rozvode manželstva je potrebné vyporiadať aj majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov. Občiansky zákonník predpokladá tri spôsoby vyporiadania BSM: 1 Dohodou manželov o vyporiadaní BSM
2. Rozhodnutím súdu
3. Vyporiadanie zo zákona
Manželia musia bezpodielové spoluvlastníctvo vyporiadať do troch rokov od právoplatnosti rozhodnutia o rozvode manželstva, v opačnom prípade dôjde k vyporiadaniu BSM zo zákona. V takom prípade platí, že hnuteľné veci zostanú tomu z manželov, ktorý ich pre svoju potrebu alebo potrebu svojej rodiny výlučne užíva a ostatné hnuteľné veci a nehnuteľnosti budú v podielovom spoluvlastníctve bývalých manželov s rovnakým podielom.