Odpor proti trestnému rozkazu

Trestný rozkaz

Trestný rozkaz možno charakterizovať ako zjednodušenú formu rozhodnutia, ktorou samosudca môže samosudca rozhodnúť o vine, treste, ochrannom opatrení a v prípade, že si poškodený uplatnil nárok na náhradu skody tak môže rozhodnúť aj o jej priznaní. Trestný rozkaz môže mať len povahu odsudzujúceho rozsudku a nemožno ním rozhodnúť o oslobodení obžalovaného spod obžaloby. O tom, či vo veci za splnenia formálnych, ako aj materiálnych podmienok sa bude rozhodovať trestným rozkazom alebo bude nariadené hlavné pojednávanie je len na rozhodnutí konajúceho samosudcu. Ak nesúhlasíte s týmto rozhodnutím súdu máte možnosť podať odpor proti trestnému rozkazu.

Kto môže podať odpor proti trestnému rozkazu?

Trestný poriadok v ustanovení § 355 upravuje taxatívnym spôsobom okruh osôb, ktoré môžu podať odpor proti trestnému rozkazu a to: 

Lehota na podanie odporu proti trestnému rozkazu: Na čo si dať pozor?

Odpor proti trestnému rozkazu môžete podať v lehote 8 dní od jeho doručenia na súde, ktorý trestný rozkaz vydal. Je potrebné dať si pozor na to, že ide o 8 kalendárnych dní a nie pracovných dní. Preto pri počítaní lehoty je potrebné zarátavať aj víkendy a sviatky.  V prípade, že ste v konani zastúpený obhajcom začína plynúť lehota od doručenia, ktoré bolo vykonané neskôr. 

Pokiaľ ide o doručovanie trestného rozkazu nemusíte sa obávať, že by Vám uplynula lehota na podanie odporu v prípade neprebratia na pošte. Trestný rozkaz možno doručiť len do vlastných rúk a teda nemôžno pri ňom uplatňovať fikciu doručenia. 

Aký je postup po podaní odporu proti trestnému rozkazu?

V prípade, že bol odpor proti trestnému rozkazu podaný oprávnenou osobou v zákonnok stanovenej lehote 8 kalendárnych dní má jeho podanie v podstate jedinný účinok, a to nariadenie hlavného pojednávania. Treba podotknúť, že trestný rozkaz sa podaním samotného odporu neruší, ale trestný rozkaz sa ruší až po prednesení obžaloby prokurátorom na hlavnom pojednávaní. Do uvedeného momentu môže obvinený zobrať podaný odpor proti trestnému rozkazu späť, čím nadobudne právoplatnosť a vykonateľnosť.

Uvedené vyplýva z ustanovenia § 355 ods. 8 Trestného poriadku: “Obvinený a osoby, ktoré sú oprávnené podať v jeho prospech odvolanie, poškodený, zúčastnená osoba, ako aj prokurátor sa môžu výslovným vyhlásením vzdať práva podať odpor a okrem poškodeného môžu výslovným vyhlásením vziať podaný odpor späť, a to až dovtedy, kým prokurátor neprednesie na hlavnom pojednávaní obžalobu; po tomto vyhlásení už nemôžu odpor podať. Osoba, ktorá je oprávnená podať v prospech obvineného odvolanie, môže vziať podaný odpor späť len s jeho výslovným súhlasom.

Musí odpor proti trestnému rozkazu obsahovať odôvodnenie?

Nie, odpor proti trestnému rozkazu nemusí obsahovať odôvodnenie, nakoľko ide o osobitnú formu opravného prostriedku, ktorou sa obvinený v podstate domáha prejednanie jeho trestnej veci na hlavnom pojednávaní. Aj keď zákon vyslovene nepožaduje, aby obvinený odpor proti trestnému rozkazu odôvodnil je vhodné uviesť dôvod pre ktorý nesúhlasíte s vydaním trestným rozkazom.

Načo si dať pozor?

Po podaní odporu proti trestnému rozkazu súd nebude pri prejednávaní viazaný právnou kvalifikáciou uvedenou v trestnom rozkaze, ani uloženým trestom. Pri podaní odporu a následnom rozhodovaní o vine a treste neplatí zásada reformatio in peus. To znamená, že postavenie obvineného a uložený trest resp. ochranné opatrenie môže byť prísnejšie ako trest uložený v trestnom rozkaze. Preto je vhodné zvážiť, či je vôbec v prospech obvineného podanie odporu proti trestnému rozkazu a túto vec je vhodné pred podaním konzultovať s advokátom.

🎯 Dostal si trestný rozkaz a nevieš, čo ďalej?
Nečakaj, kým bude neskoro! Využi svoje právo a nechaj si poradiť od advokáta. !!Lehota na podanie odporu je len 8 kalendárnych dní – každá minúta sa počíta. !!
📞 Zavolaj nám na 0911 357 646 alebo vyplň kontaktný formulár nižšie.
📚 Získaj istotu, že tvoje práva budú chránené – pomôžeme ti podať odpor a zastúpime ťa v trestnom konaní.

👉 Klikni sem a dozvieš sa viac o našich službách v trestnom práve!

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
GDPR
Vytvorené v BigWay
crossmenuchevron-down