Kompetencie ÚDZS po podaní podnetu. ÚDZS v súlade so zákonom vykonáva dohľad nad správnosťou poskytovania zdravotnej starostlivosti, avšak jeho právomoci sú obmedzené. Úrad skúma len to, či boli splnené základné zákonné požiadavky na správne poskytovanie zdravotnej starostlivosti, čiže či bola zabezpečená diagnóza a liečba v súlade so súčasnými poznatkami medicíny.
Po prijatí podnetu Úrad preskúma zdravotnú dokumentáciu a na základe posúdenia môže vydať rozhodnutie:
1. Ak nedôjde k zisteniu porušenia zákona, konštatuje, že zdravotná starostlivosť bola poskytnutá správne.
2. Ak sa preukáže porušenie, konštatuje, že zdravotná starostlivosť bola poskytnutá nesprávne.
Rozdiely medzi rozhodnutím ÚDZS a súdnym konaním
Na rozdiel od súdnych a správnych orgánov, ÚDZS nie je povinný podrobne odôvodniť svoje rozhodnutie ani umožniť sťažovateľovi, aby ho právne napadol. Zároveň rozhodnutie ÚDZS nemá zákonom stanovené náležitosti, čo môže viesť k tomu, že pacient nemá možnosť získať zadosťučinenie priamo prostredníctvom Úradu.
Právny význam rozhodnutia ÚDZS
Rozhodnutie ÚDZS má pre pacienta veľmi obmedzený právny význam. Dokonca aj zistenie, že zdravotná starostlivosť nebola poskytnutá správne, nezakladá automaticky nárok na náhradu škody. Pre úspešné uplatnenie nároku musí byť preukázané, že:
• došlo k protiprávnemu konaniu,
• vznikla škoda,
• existuje príčinná súvislosť medzi konaním zdravotníckeho zariadenia a škodou.
ÚDZS nie je kompetentný na hodnotenie škody a teda ani na rozhodovanie o náhrade. Aj v prípade rozhodnutia v prospech pacienta je teda potrebné ďalšie dokazovanie prostredníctvom právneho konania.
Záver
Pacienti by mali starostlivo zvážiť podanie podnetu na ÚDZS ako prvý krok k získaniu zadosťučinenia. Rozhodnutie ÚDZS môže byť iba podporným dôkazným prostriedkom v prípadnom súdnom konaní. Pred podaním podnetu je vhodné sa poradiť s advokátom, ktorý môže posúdiť, či je podnet na ÚDZS skutočne najlepším riešením alebo či je vhodnejšie uplatňovať nároky inou cestou.